מודל לחיסכון בבית גיבור ספורט רמת גן

פרויקט ההתייעלות הגדול מסוגו בתחום הנדל"ן המניב בישראל

בית גיבור ספורט במתחם הבורסה ברמת גן הינו בין גורדי השחקים הוותיקים והגדולים בישראל.

הבעיה

יזמי המגדל, אשר ממוקם בפריים לוקישן בסמוך לתחנת הרכבת השלום ואיילון דרום וצפון, החליטו בשנת 2016 לקדם בניה של 8 קומות נוספות וממגדל  בין 29 קומות להגיע ל- 37 קומות בגובה של כ- 180 מטר. הנ"ל חייב את יזמי הנדלן לתכנן פרוייקט הנדסי מורכב ויחודו מסוגו אשר כולל שידרוג מחדש של מערכות האנרגיה לרבות מערכות המיזוג הקיימות תוך התאמתם למבנה החדש לצריכה הנוספת.

הציוד הישן כלל 4 מתקני קירור של כ 1200 טון קירור בזבזניים אנרגטית ויקרים לתחזוקה.
בנוסף מערכות הקירור הישנות עבדו ללא סינכרון ובכך בזבזו אנרגיה נוספת.
מדובר בפרוייקט הנדסי מורכב ויחודי שמצריך שידרוג מערכות האנרגיה והתאמתם למבנה החדש. במהלך התכנון זיהו היזמים, כי הגבהת המגדל תביא להגדלה נכרת בהוצאות האנרגיה והתחזוקה וכי יש להיערך לכך מראש.

מודל הפתרון הנבחר

היזמים חברו לאסקו ישראל, אשר מומחיותה בהקמת מרכזי אנרגיה תרמים גדולים, יעילים אנרגטית, תוך מתן ערבות לחיסכון המתקבל. זאת מתוך מטרה להקים את הפרויקט, באופן שהוצאות האנרגיה השוטפות שלו יהיו נמוכות, ואשר יוכלו לשמש את המגדל באופן יעיל וחכם תוך מעקב אחר החיסכון לאורך שנים. אסקו ערבה לכך שהוצאות האנרגיה יופחתו משמעותית.

אסקו השקיעה על חשבונה ברכישת הציוד היעיל והאנרגטי המתקדם ביותר אשר יוכל לתת מענה לאתגר החיסכון שהציבו יזמי המגדל, וזאת במודל shared saving בו אסקו והיזמים חולקים בחיסכון בהוצאות האנרגיה והתחזוקה, וזאת תוך קבלת אחריות מאסקו לתקופה של 10 שנים על הציוד המותקן.

אפיון הציוד היעיל:
אסקו בשיתוף היזם אפיינה את הציוד החדש, אשר יחליף את הציוד הישן אשר כלל 4 מתקני קירור בזבזניים מבחינה אנרגטית בסך של כ 1200 טון קירור. בנוסף מערכות הקירור הישנות עבדו, באופן שאינו יוצר "תורנות "וחלוקת עבודה מסונכרנת בינן, דבר אשר מגדיל את הוצאות האנרגיה. כמו כן אותר ע"י אסקו כי במקרים מסוימים הצילרים עובדים במקביל, כאשר רק צ'ילר אחד מהצ'ילרים יכול לספק את הדרישה.

תוצאות הפרויקט

בתחום היעילות האנרגטית

אסקו יצרה מהפך, אשר בא לידי ביטי בכך שהמערכת החכמה שהותקנה יוצרת תיעדוף בין יחידות המיזוג בהתאם ליעילותם ולדרישת המיזוג של הצרכנים באותה עת.

חיסכון

המערכת הקיימת חוסכת מעל 1.5 מיליון קוט"ש בשנה.

מערכת הבקרה החכמה

כמו כן מערכת הבקרה החכמה מספקת התראות זמן אמת, ובאמצעותה אסקו מגדילה את החיסכון באופן שוטף בהתאם לטמ"פ בפועל ולצריכה הנדרשת.

דילוג לתוכן