תקן 50001 ISO

תקן iso 50001

ככל שאיכות החיים משתפרת וקצב גידול האוכלוסייה עולה, צריכת האנרגיה גם גדלה יותר ויותר, מה שמוביל לצורך לעשות מעשה ולנהל את צריכת האנרגיה בצורה מושכלת יותר. יחד עם זאת הביקוש באנרגיה אינו גדל רק ברשויות מקומיות או ערים, כי אם גם הארגונים שונים, מה שדורש התנהלות אנרגטית טובה יותר. ת"י iso 50001 נועד למטרה זו בדיוק. זהו תקן מערכות ניהול אנרגיה שמטרתו היא לשפר את איכותם של ביצועי האנרגיה בארגון, זאת מבלי להתפשר על מתן מענה לכל צרכיו. 

בשנת 2018 ת"י iso 50001 השתדרג ולאחרונה אומץ על ידי מכון התקנים, כאשר בבסיס השינוי עומדים דברים שונים ומגוונים, למשל מבנה התקן שונה, וכיום מקביל לתכני ניהול אחרים. ישנו דגש על כל נושא המנהיגות של הנהלת הארגון בתחומי האנרגיה. ישנה תוספת ניהול סיכונים או דרישה להתייחסות למחזיקי העניין והקשרי הארגון בתחום האנרגיה ועוד. מעבר לכך, מכון התקנים דאג להכין ללקוחות רשימת עזר אשר תואמת לדרישות התקן העדכניות, זאת לטובת שדרוג וקבלת אישור חדש.

מה היתרונות של תקן מערכות ניהול אנרגיה?

השימוש בתקן למערכות ניהול אנרגיה iso 50001 מציע יתרונות רבים שיכולים לשפר באופן משמעותי את פעילות הארגון ואת מאמצי הקיימות שלו. בראש ובראשונה, התקן מסייע לשפר את ביצועי האנרגיה של הארגון בהתאם לכל צרכני האנרגיה שלו. על ידי השימוש בתקן, הארגון יכול לזהות באופן שיטתי אזורים הדורשים שיפור ולייעל את צריכת האנרגיה ולמזער בזבוז שלה, מה שיוביל בסופו של דבר לשיפור היעילות ולחיסכון בעלויות.

יותר מכך, אימוץ תקן זה מגביר את המודעות וממקסם את תהליכי קבלת ההחלטות בתחום ניהול האנרגיה. באמצעות תהליכים מובנים ותובנות אשר מבוססות על נתונים, ניתן להבין לעומק את דפוסי צריכת האנרגיה של הארגון, לזהות הזדמנויות להתייעלות ולבסס על כך החלטות ניהוליות. מודעות מוגברת מסייעת ליצור תרבות של שימור אנרגיה ולפעול למימוש מטרות ההתייעלות של הארגון.

לבסוף, התקן מקל על הגדרת יעדים ברורים שמתאימים למדיניות הכוללת של הארגון. על ידי הגדרת יעדים ספציפיים של התייעלות אנרגטית ומזעור הצריכה, הארגון יכול להתוות לעצמו מסלול שיבטיח שיפור מתמיד, כמו גם למדוד את הביצועים וההתקדמות שלו ביעילות. יעדים מוגדרים אלו משמשים אמות מידה להערכת ביצועים, הם מהווים בסיס לתהליכי הקצאת משאבים ומשקפים את מחויבות הארגון לניהול אנרגיה אחראי.

מדוע ניהול האנרגיה חייב לקבל ביטוי בארגונים?

עם מודעות שהולכת וגוברת לחשיבות של יישום ערכי קיימות והתייעלות אנרגטית, ניהול אנרגיה הפך להיות חלק בלתי נפרד מכל מערכת תפעולית של ארגונים שונים. כתוצאה מכך, יש להתייחס לנושא בשלבי התכנון המוקדמים, כמו גם במסגרת הניהול השוטף. ככל שהניהול יהיה חכם יותר, כך ניתן להבטיח התייעלות אנרגטית ולהפחית באופן משמעותי את רמת הצריכה באופן שוטף. כמובן שהדבר יתרגם לחיסכון כלכלי משמעותי עבור הארגון בפועל. 

למי תקן iso 50001 מתאים?

תקן iso 50001 למערכות ניהול אנרגיה מתאים לארגונים קטנים וגדולים כאחד, ומציע גמישות ומדרגיות. ניתן לשלב אותו בצורה חלקה עם תקני ניהול אחרים, במיוחד ISO 14001 לניהול סביבתי או ISO 45001 לבריאות ובטיחות תעסוקתית. שילוב התקנים הללו בארגון ישפר את תהליכי הניהול הכוללים, תוך שמבטיח גישה אחידה ליעילות אנרגטית, קיימות ובטיחות במקום העבודה.

השלבים לקבלת התקן

כדי לבצע התעדה של ת"י בארגון יש לעמוד קוד כל בדרישותיו, כאשר לאחר מכן, הארגון יעבור הערכה של מערכת ניהול האנרגיה שלו על ידי מודדים בלתי תלויים ממכון התקנים הישראלי.

על מנת לעמוד באותם יעדים ודרישות בהצלחה, רצוי לרכוש את התקן, להבין היטב את דרישותיו, לעסוק בהדרכות רלוונטיות ולראות בתהליך אפיק לשיפור, תוך הקפדה על מחויבות מלאה הן מצד כוח האדם והן מצד ההנהלה. גם שימוש ביועצים חיצוניים הוא אופציה, וארגונים בהחלט יכולים לבחור לבצע הערכה ראשונית עם מומחים מטעם גורמים מוסמכים על מנת לזהות פערים קיימים בתאימות ולצמצם אותם.

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות

ISO 50001 הוא תקן בינלאומי למערכות ניהול אנרגיה, המספק מתווה לארגונים ומאפשר להם ליישם, לתחזק ולשפר את ביצועי האנרגיה שלהם.

יישום ISO 50001 יכול להוביל להתייעלות אנרגטית, חיסכון בעלויות, מזעור פליטת גזי חממה, עמידה ברגולציה ועוד.

תקן ISO 50001 מתאים לארגונים מכל הגדלים והסוגים, לרבות מתקני ייצור, מבנים מסחריים, מוסדות חינוך, סוכנויות ממשלתיות וארגונים ללא מטרות רווח.

תהליך ההתעדה של ת"י ISO 50001 כולל בדרך כלל את יישום דרישות התקן בתוך הארגון, ביצוע ביקורת פנימית, ביצוע ביקורת חיצונית וקבלת אישור עם סיום הביקורת.

ארגונים יכולים למדוד את ההצלחה באמצעות מעקב אחר מדדי ביצועים בתחומים של הפחתת צריכת אנרגיה, חיסכון בעלויות, מזעור פליטת גזי חממה, עמידה בתקנות האנרגיה, רמת מעורבות העובדים ושביעות רצון כללית.

פרויקטים נוספים

תקן iso 50001

תקן 50001 ISO

ככל שאיכות החיים משתפרת וקצב גידול האוכלוסייה עולה, צריכת האנרגיה גם גדלה יותר ויותר, מה שמוביל לצורך לעשות מעשה ולנהל

קרא עוד »
החלפת ספק חשמל

החלפת ספק חשמל

הידעתם? חברת חשמל היא אינה ספקית החשמל היחידה! למעשה כבר למעלה מ- 3 שנים עומדת בפניכם הזכות להחליף את ספק

קרא עוד »

נשמח לענות לכל שאלה:

דילוג לתוכן